Skip Navigation
 

Festiwal Pieśni Religijnej

VIII Festiwal Piosenki Religijnej " Nie lękajcie się"

14 września 2014r. w piękne słoneczne popołudnie, przy naszej parafii - Św. Antoniego Padewskiego w Kraśniku ,odbył się już ósmy Festiwal Pieśni Religijnej pod hasłem „Nie lękajcie się”.
Organizatorami festiwalu, tak jak w latach ubiegłych byli ks. Proboszcz Wiesław Szlassa oraz Akcja Katolicka. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać o wielkim zaangażowaniu naszych parafian oraz osób spoza parafii, którzy pomogli nam zorganizować nam to przedsięwzięcie.
Tak więc, zacznijmy od początku. Impreza rozpoczęła się tradycyjnie od mszy świętej w intencji uczestników oraz sponsorów.
Po mszy świętej ok. godziny 14.00 wystąpił gość specjalny - zespół Guadalupe z Lublina. Członkowie zespołu pokazali nam jak wspaniale można się modlić poprzez śpiew i taniec, publiczność uczestniczyła czynnie w tym występie, wspierając zespół Guadalupe śpiewem i tańcem.
Po naszym gościu specjalnym, sceną zawładnęły dzieci z Przedszkola Nr 6, które wykonały piosenkę „Na drugi Brzeg” . Następnie dzieciaki (trochę niechętnie – bo tak im się spodobało) oddały mikrofony oraz scenę do dyspozycji uczestników festiwalu, którzy od tego momentu byli pod czujnym okiem i „uchem” jury. W ciągu tych kilku godzin usłyszeliśmy wiele pięknych piosenek, wykonanych na dość wysokim poziomie. Każdy uczestnik po zejściu ze sceny otrzymywał obrazek ze Świętym Janem Pawłem II, zakładkę do książki oraz Pińatę z niespodzianką w środku (do obejrzenia w galerii z festiwalu).
Atmosfera festiwalu była wspaniała, wszyscy byli uśmiechnięci oraz zadowoleni, a zgromadzona publiczność wspierała naszych śpiewaków oklaskami i okrzykami.
Z pewnością był to dobry czas i miejsce, aby spotkać się ze znajomymi lub poznać nowych ludzi. Festiwal oprócz „czegoś dla ducha proponował też coś dla ciała” , w międzyczasie, ku radości zebranych rozdawano za przysłowiowe „co łaska” kiełbaski z grilla, bigos, ciasto i inne smakołyki.
Na dzieciaki czekały atrakcje w postaci malowania twarzy, kiermaszu ( za jeden los można było wylosować prawdziwe skarby), a teren wokół kościoła sprzyjał do licznych zabaw. Starsi też mogli znaleźć coś dla siebie, oprócz licznych przysmaków mogli zadbać o zdrowie : badając sobie poziom cukru lub mierząc ciśnienie.
Kolejną, bardzo ważną inicjatywą, która towarzyszy nam od pierwszego festiwalu, było oddawanie krwi. Zgłosiło się do tego szlachetnego czynu 16 osób, z czego 12 oddało krew. Cieszymy się, że w tym beztroskim czasie festiwalu znalazło się kilkunastu ochotników, którzy z pewnością pomogli innym ludziom. Miejmy nadzieję, że liczba chętnych do oddania krwi zwiększy się w następnym roku. Po zakończeniu przeglądu, gdy jury udało się na obrady, teatr „Wojtuś” ze szkoły specjalnej im. ks. Jana Twardowskiego w Kraśniku przedstawił nam w kościele spektakl pt. „Oni”.

Ostatnim punktem wieczoru, był występ kolejnego gościa specjalnego – zespołu Emmanuel z Kraśnika. Przed godziną 21.00 jury ogłosiło wyniki i rozdano wspaniałe nagrody z pomocą pana burmistrza Mirosława Włodarczyka. (Zapis z obrad jury można znaleźć w zakładce Festiwal). Na zakończenie dnia i festiwalu wspólnie zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.
A następnie, każdy w świetnym humorze wrócił do domu, z myślą : co się będzie działo za rok?

Ewa Więckowska

Protokół z posiedzenia Jury VIII Edycji Festiwalu Piosenki Religijnej „Nie lękajcie się !”

Jury w składzie:

dr hab. Monika Mielko- Remiszewska
dr Mirosław Grusiewicz
dr Mirosław Ziomek

po wysłuchaniu wszystkich uczestników VIII Edycji Festiwalu Piosenki Religijnej „Nie lękajcie się !” postanawia przyznać nagrody w następujących kategoriach:

soliści dziecięcy:

I miejsce: Dominika Bugajska
II miejsce: Dominik Flis
III miejsce: Marcelina Kopeć
wyróżnienie: Marta Biegaj

zespoły dziecięce:

I miejsce: NIE PRZYZNANO
II miejsce: Nutki Chwały
III miejsce: Anielskie Trio
III miejsce: Antonianki

soliści młodzieżowi:

I miejsce: Katarzyna Kusy
II miejsce: Julita Szewczyk
III miejsce: Oliwia Kuśmierz
nagroda specjalna za walory artystyczne i kulturę wykonania: Katarzyna Kusy


zespoły młodzieżowe:

Nagród głównych nie przyznano
wyróżnienie: Cantus

Jury dziękuje wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w działalność artystyczną oraz próbę wydobycia tego co najcenniejsze w piosenkach religijnych. Organizatorom Jury gratuluje pełnego profesjonalizmu w przygotowaniu Festiwalu.